Az egyetemisták politikai aktivitásának csökkenése abból is látszik, hogy mindössze 34 százalékuk tagja valamilyen szervezetnek. Többségük csak hetente egyszer szerzi be az új információkat, nagyrészt a világhálóról. Ezért például arra a kérdésre, hogy milyen irányba haladnak a dolgok Romániában, több mint 30 százalékuk azt válaszolta: nem tudja megítélni.
A megkérdezettek 56 százaléka ment el szavazni a 2007-es romániai európai parlamenti választáson. Viszont csak 27 százalékuk mondta azt, hogy a június 7-i európai parlamenti választáskor is ugyanígy tesz.
A felmérés kitért az év végi romániai államfőválasztásra is. A kolozsvári magyar egyetemisták több mint 60 százaléka a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelöltjére szavazna, amennyiben a szövetség indít saját jelöltet. A román politikusok közül Traian Basescu államfő a legnépszerűbb a magyar diákok körében, rá 14 százalékuk voksolna.
Péter László szociológus, a BBTE oktatója a lapnak elmondta: az idei kutatás során azt tapasztalták, hogy a diákságnak a közélethez való viszonyulásában gyökeres változás történt. Míg ugyanis az 1990-es években a kritikusság jellemezte a diákokat, vagyis határozott véleményük volt bizonyos közéleti kérdésekben, és intenzíven tájékozódtak a közéleti-politikai témákban, mára megszűnt a közélettel szembeni kritikai magatartásuk.
A felmérés szerint az erdélyi fiatalokat nem érdekli a politika